VEGGIE NÁPLAVKA: STILL FIGHT FOR UKRAINE ANIMALS

11.9.2022

I toto pokračování Veggie Náplavky jsem věnovali Ukrajině – jejím zvířatům i lidem. Jsme moc rádi, že naším čestným partnerem byla firma Vegetus, která musela relokovat z válečné zóny – a nyní vyrábí skvělé vegan produkty v ČR. Jejich příběh si v E15 můžete přečíst zde.

„Vegetus byl vybrán za čestného partnera akce Veggie Náplavka: Fight for Animals, která se koná 11. září na Rašínově nábřeží v Praze a kde bude možné ochutnat také produkty této ukrajinské firmy i mnoha dalších.

Společnost Vegetus založená v roce 2007, která je jedním z nejstarších výrobců veganských potravin na Ukrajině, se v dalších letech postupně vypracovala na lídra. Před válkou provozovala na Ukrajině dvanáct prodejen, vyráběla dvacet tun rostlinných párků, salámů či paštik týdně a vyvážela je do Ruska, Běloruska, Polska, Německa, Francie a Izraele. „Naše párky si zamilovali dokonce i v Bavorsku, pravlasti všech uzenin. To považuji za obrovský úspěch,“ chlubí se zakladatel Aleks Gonsky.

Jenže pak přišla ruská invaze a východoukrajinský Charkov, kde Vegetus sídlil, se proměnil v bojiště. Ve městě těžce poničeném ruskými raketami teď funguje snad jen desetina původních podniků. „Ze stovky zaměstnanců jich máme kolem dvaceti. Někteří z nich bojují na frontě,“ svěřuje se Aleks. Pod tlakem okolností se firma rozhodla přesunout výrobu do Česka.

„Jsme velmi rádi, že Vegetus můžeme na Veggie Náplavce představit návštěvníkům a podpořit jeho vstup na český trh,“ říká hlavní organizátorka Veggie Náplavky a spoluzakladatelka projektu Vegan Fighter Linda Maruščáková. „Chceme tím zároveň připomenout, že válka nekončí, ale i to, jak neskutečně si vážíme odvahy tamních lidí. O to více těch, kdo pomáhají zvířatům, nebo těm ve vegan sektoru, kteří to neměli na Ukrajině lehké ani před válkou,“ dodává.

Za Vegan Fighter stále pomáháme Ukrajině v Alianci Pomoc zvířatům UA. Od začátku války jsme převezli téměř 600 tu pomoci pro ukrajinská zvířata a lidi.

Veggie Náplavka nabídla ale samozřejmě i to nejlepší z českého a slovenského rostlinného trhu, spolu se zastoupením velkých evropských vegan brandů.

Návštěvníci mohli nově ochutnávat třeba skvělý španělský brand Heura, a polský Plenty Reasons, kteří byli Gastro partnery akce.

Na eventu jsme také uvedli výstavu 7875: Zhruba tolik životů zachrání každý člověk, pokud preferuje v životě rostlinnou stravu.